Wymowa – jak się uczyć?

Chińska wymowa, choć z początku przeraża swoją odmiennością, jest w rzeczywistości dość łatwa. Język chiński jest często niesłusznie uważany za język monosylabiczny czyli taki, który posiada wyłącznie jednosylabowe wyrazy. Rzeczywiście każda sylaba niesie jakieś znaczenie, jednak ucząc się chińskiego od pierwszej lekcji spotkasz się ze słowami składającymi się z dwóch i większej ilości sylab (np. 苹果  píngguǒ jabłko). 

Aby efektywnie uczyć się języka chińskiego – być w nim rozumianym i rozumieć innych należy po pierwsze nauczyć się poprawnie wymawiać jego sylaby. W tym celu najpierw uczymy się transkrypcji zwanej pinyin, która pozwoli nam wymówić poprawnie każdą głoskę. Właściwie w języku mandaryńskim żaden dźwięk nie powinien sprawić problemów nam, Polakom. Repertuar wszystkich sylab w chińskim ograniczony jest do nieco ponad 400, więc w zasadzie opanowanie ich wymowy jest dziecinnie proste.

Tu jednak natrafiamy na pierwsze trudności, jako że składnikiem każdej sylaby jest ton. Nauce tonów powinno się poświęcić sporo uwagi. To one decydują o znaczeniu wymawianego słowa. Nie ma lepszej metody na uczenie się tonów, jak tylko osłuchiwanie się z tekstami, słownictwem i powtarzanie, powtarzanie, powtarzanie... Pamiętaj o wizualnej interpretacji tonów, która jest bardzo pomocna na początku nauki (skala po prawej to wysokość twojego głosu).

Najważniejszą jednak sprawą po opanowaniu opisanych powyżej podstaw jest zapamiętanie zasad zmiany tonów (sandhi tonalne). Dzięki nim nie będziesz męczyć się próbując na siłę wymówić dwa tony trzecie obok siebie i nie zorientujesz się po długim czasie żmudnej nauki, że jednak „Chińczycy brzmią inaczej”.

Koniecznie oglądaj także chińskie filmy, seriale, odsłuchuj nagrania z lektorami, ucz się chińskich piosenek i jak wyżej – powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj.

Zatem życzymy powodzenia!

Opis aplikacji - nauka wymowy

Niniejsza aplikacja zawiera interaktywną tabelę zawierającą kompletną listę wszystkich sylab występujących w standardowym języku chińskim. Sylaby w komórkach składają się z wygłosów (kolumny) i nagłosów (wiersze). Pusta komórka oznacza, że odpowiadająca jej sylaba nie istnieje.

Jak widać, wykorzystana jest zaledwie połowa wszystkich kombinacji nagłosów i wygłosów, co sprawia, że repertuar sylab w mandaryńskim jest bardzo ograniczony. Sylaby zapisane są tu przy pomocy transliteracji pinyin, jednak bez oznaczonych tonów, które w praktyce są równie ważne dla prawidłowej wymowy. Aby wysłuchać artykulacji wystarczy kliknąć na sylabę; wszystkie nagrane są na pierwszym tonie wyłącznie dla przykładu.

Zwróć uwagę na to, że większość sylab to połączenie nagłosu i wygłosu. Jednak niektóre sylaby złożone są wyłącznie z wygłosu i te są odpowiednio zaznaczone są tabeli.