Nauka pisania w języku chińskim

      W nauce języka chińskiego jednym z większych problemów wydaje się być inny system zapisu wykorzystujący piktogramy. Znaki chińskie tworzą jeden z najbardziej fascynujących, pięknych, logicznych i skonstruowanych naukowo systemów pisma na świecie. Równocześnie jest on jedynym, który bez szczególnych przeszkód kontynuował swój rozwój, bazujący na piktogramach i obecnie nie został zastąpiony jakimkolwiek innym.

Wiele osób widząc skomplikowanie chińskich znaków z góry zakłada, że nie będą w stanie nauczyć się języka chińskiego. Nic bardziej mylnego, znaków chińskich można się dość szybko nauczyć, należy jednak robić to umiejętnie i z uwzględnieniem określonych reguł. W niniejszym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania – jak skutecznie nauczyć się chińskich znaków, a ich znajomość będziesz mógł przetestować w specjalnej aplikacji służącej do nauki pisania chińskich piktogramów za pomocą myszki.

Życzymy cierpliwości i powodzenia!

Ucz się pisania znaków za pomocą myszki

Aplikacja Strokes ma za zadanie nauczenie użytkownika pisania chińskich znaków.

Po uruchomieniu aplikacji pojawia się menu, umożliwiające wybór między dwoma trybami: following oraz learning.

 • W pierwszym z nich (`following`) użytkownik ma możliwość obejrzenia kolejności i kierunku rysowania kresek w danym znaku.  Klawisze `back` i `next` umożliwiają obejrzenie animacji rysowania odpowiednio poprzedniego i następnego znaku w nauczanym zestawie, podczas gdy kliknięcie w klawisz `clear` spowoduje wyświetlenie animacji rysowania danego znaku od początku. 

W każdym momencie użytkownik może przejść do menu głównego aplikacji klikając w wyraz `back` wyświetlony w górnej części aplikacji, powyżej chińskiego znaku.

 

 • W trybie `learning` użytkownik widzi poszczególne kreski pewnego znaku wyświetlone na szaro. Jego zadaniem jest narysowanie za pomocą myszki wyświetlanego znaku. Istotna dla programu jest kolejność rysowania kresek, jak i  ich kierunek. Użytkownik rysuje znak kreska po kresce. W przypadku, gdy dana kreska zostanie trzykrotnie narysowana błędnie lub w złej kolejności, program, jako podpowiedź, podświetli na błękitno kreskę, która powinna zostać narysowana.

Jeżeli cały znak został napisany poprawnie, zostanie podświetlony na zielono. W przypadku popełnienia błędu podświetlenie będzie w kolorze pomarańczowym.

 

Podobnie jak w trybie `following`, klawisze `back` i `next` umożliwiają rysowanie odpowiednio poprzedniego i następnego znaku, podczas gdy kliknięcie w klawisz `clear` umożliwi rysowanie danego znaku od początku.

W każdym momencie użytkownik może przejść do menu głównego aplikacji klikając w wyraz `back` wyświetlony w górnej części aplikacji, powyżej chińskiego znaku.

 • Komputerowy zapis chińskich znaków

  Sposobów zapisywania znaków chińskich na komputerze jest wiele. Większość z nich opiera się na Hanyu pinyin (czyli transkrypcji znaków chińskich na znaki alfabetu łacińskiego) lub kształtach chińskich znaków. Osoby zawodowo zajmujące się pisaniem na komputerze zazwyczaj wybierają tę drugą metodę, szczególnie ze względu na szybsze tempo zapisu. Metoda oparta na Hanyu pinyin jest jednak uznawana za prostszą do opanowania. Hanyu pinyin jest oficjalnym sposobem transkrypcji chińskich znaków na alfabet rzymski. Metoda ta jest wykorzystywana w nauczaniu języka mandaryńskiego oraz do zapisu chińskich imion, nazwisk i nazw w zagranicznej prasie....

  » więcej
 • O chińskich znakach

  System zapisu języka chińskiego ma ponad 3 tysiące lat. Dzisiejsze znaki chińskie ewoluowały z pisma obrazkowego. Nie istnieje coś takiego, jak alfabet chiński. W języku chińskim używa się poszczególnych znaków dla wyrażenia konkretnych idei. Szacuje się, że istnieje ponad 48 tysięcy znaków. Znaki na przestrzeni wieków nieustannie się zmieniają, część jest zastępowana zupełnie nowymi lub też stare znaki zyskują nowe znaczenie. Ostatnią rewolucją w systemie pisma chińskiego była reforma wprowadzona na polecenie Mao Zedonga z lat pięćdziesiątych XX wieku, która miała uprościć pismo chińskie, poprzez zmniejszenie liczby kresek w ...

  » więcej
 • Język chiński w Sieci

  Najwięcej internautów na świecie pochodzi z Chin, a ich liczba przekroczyła już 500 000 000. Chiński plasuje się na drugiej pozycji pośród 10 najpopularniejszych języków w sieci i to właśnie tam (lub raczej tu – w Internecie) daje największe pole do popisu niewyczerpanym pokładom wyobraźni użytkowników. Internet w Chinach – dwie strony medalu Internet to z jednej strony ocean możliwości, który zmienił oblicze świata, w tym Chin w ciągu jakże krótkiego czasu, dla chińskich władz to ocean realnych  problemów. Z jednej strony mamy zatem do czynienia z kontrolą treści, cenzurą, lecz z drugiej strony z rosnącą ci...

  » więcej