Materiały do nauki - Starożytne Bajki Chińskie

Dlaczego bajki są takie ważne w nauce języka chińskiego?

Dzięki temu, że kultura chińska jest jedną z najstarszych kultur świata, język chiński jest językiem obfitującym w przysłowia, przypowieści, bajki, legendy i przenośnie. Naród chiński posiada ogromne bogactwo w postaci tekstów filozoficznych i opowiastek niewiarygodnie wprost starych dla nas – ludzi Zachodu. Z ksiąg starożytnych mędrców, z opowieści i bajek do codziennego języka przeniknęło mnóstwo przysłów, idiomów i powiedzeń.

Najczęściej używanymi idiomami są tak zwane 濿语 chéngyǔ. To chińskie wyrażenia zwykle składające się z 4 znaków, nawiązujące do historyjki, bajki, legendy lub historycznego cytatu. Zbudowane są one przy użyciu reguł językowych dziś nieużywanych i dlatego nawet sami Chińczycy rozumiejąc znaczenie samego przysłowia mają niekiedy problem z wyjaśnieniem jego pochodzenia i pierwotnego znaczenia. We współczesnych słownikach znaleźć możemy ponad 3000  chéngyǔ, w niektórych 5000, przy czym według pewnych źródeł w sumie jest ich około 20 000, a wiedzieć należy, że znajomość jak największej ilości z nich jest miarą dobrego wykształcenia i ogłady.

Na szczęście dzięki przedstawionym w tym dziale bajkom i opowiastkom, które przetrwały niekiedy nawet tysiące lat, jesteśmy w stanie łatwiej zapamiętać i zrozumieć znaczenie idiomów, powiedzeń czy przysłów chińskich. Wiele z nich to także teksty niosące mądre, szlachetne, praktyczne i uniwersalne przesłanie.

Zapraszamy do lektury!