Materiały do nauki

 ›› 

Czytanki po polsku

 ›› 

Społeczeństwo

 ›› 

Kultura Dawania Prezentów w Chinach

Kultura Dawania Prezentów w Chinach

Wręczenie prezentu chińskiemu znajomemu lub partnerowi biznesowemu może być dobrym, ale też ryzykownym pomysłem. Z powodu innych tradycji i wiary w chińskie wartości, należy przemyśleć kilka rzeczy, nim wręczy się prezent. Chińczycy postrzegają wręczanie prezentów jako czyn działający w obie strony, oczekując okazji do odwzajemnienia życzliwości. Istnieją także sytuacje, w których powinno się wręczyć konkretny prezent, co stanowi tradycję, a ów prezent reprezentuje szczęście, zamożność lub po prostu dobre życzenia.

Ważne jest, aby prezent nie był postrzegany, jako łapówka w biznesie, należy się zatem upewnić, że tak nie będzie i zwrócić do kogoś o radę na ten temat, przed wybraniem upominku dla partnera biznesowego. Chińska tradycja zakłada, że adresat nie będzie zachłanny, a obdarowanie go prezentem będzie na miejscu jedynie wówczas, gdy ów partner w biznesie naprawdę wykroczy poza ramy tego, co zostało wcześniej ustalone. Nierzadko, w chińskiej tradycji, adresat może też odmówić przyjęcia podarunku, przyjmując go dopiero przy drugim, a nawet trzecim podejściu. Ważne jest zatem, aby nie naciskać i nie próbować wręczyć prezentu więcej, niż kilka razy. Lepiej dać prezent firmie, niż osobie prywatnej.

Urodziny, wesela, zaproszenia na imprezy i podziękowania za życzliwy gest to inne okazje do wręczenia prezentu. Chińska tradycja każe odwdzięczyć się za jakąkolwiek przysługę, przez co po obdarowaniu kogoś upominkiem można się spodziewać, że zrobi on wkrótce to samo. Szukając zaś podarunku, który wręczymy przy okazji wizyty u kogoś, należy wybrać taki, który będzie służył całej rodzinie i będzie podziękowaniem za wspólny wysiłek z jej strony. Mile widziany jest także prezent z okazji narodzin dziecka, ale wybierając takowy, musimy mieć na uwadze dobro dziecka, jego zdrowie i prawidłowy rozwój, choć ekstrawagancja nie jest tu wskazana.

Zwyczajowo, jako prezent weselny wręcza się pieniądze w czerwonej kopercie i w okrągłej sumie, co symbolizuje związek rodzin. Czerwień jest silną barwą, co symbolizuje szczęście, a wielu ludzi uważa, że odpędza także złe duchy. Żółty natomiast jest uznawany za kolor pornografii i powinno się go unikać. Liczby również mają szczególne znaczenie dla Chińczyków i należy o tym pamiętać, gdy podarunkiem są pieniądze; cztery, na przykład, przynosi pecha, ale osiem już zwiastuje szczęście. Idealny prezent nie musi być ani duży, ani kosztowny, lecz raczej przemyślany i praktyczny i wybrany z myślą o potrzebach naszego adresata. Otrzymując zaś upominek, należy zawsze wysłać wiadomość z podziękowaniem, chyba, że planuje się odwdzięczyć.

W chińskiej tradycji, różne symbole reprezentują różne rzeczy, co może mieć wpływ na ludzkie życie, i należałoby mieć to na uwadze przy wyborze prezentu. Jedzenie, na przykład, zawsze stanowi dobry prezent, więc kosz prezentowy w większości przypadków jest przemyślanym podarunkiem, lecz trzeba uważać, bo czasem jedzenia może symbolizować biedę. Najbardziej doceniane są ryż i herbata z rodzinnych stron, o ile pozostają wierne symbolizmowi chińskiej tradycji i nie obrażają odbiorcy. Dobrze również stronić od takich prezentów, jak nożyce, noże czy narzędzia do cięcia, bo symbolizuje to nadszarpnięcie więzi i uważane jest za zły omen. Podobnie duże zegary, sandały i chusteczki, które utożsamia się ze śmiercią i pogrzebami. Kwiaty również utożsamiane są z pogrzebami i pomimo, że jest to popularny prezent na Zachodzie, nie należy ich dawać mieszkańcom Chin.

Nie wolno również, według tradycji, zawijać prezentów w niebieski, czarny i biały papier. Zieleń i czerwień są kolorami kojarzonymi ze szczęśliwymi świętami, ceni się także srebro lub złoto. Obrazą jest również zawiązanie kokardy. Prezentu nie otwiera się z reguły przy osobie, która go wręczyła, gdyż może to zawstydzić obie strony. Gdy pochodzi się z innego kraju i należy do innej kultury, można zapytać Chińczyka, od którego dostało się prezent o pozwolenie na jego otwarcie. Należy także zawsze dawać i przyjmować prezenty, używając w tym celu obu rąk.

Według chińskiej tradycji, wręczanie prezentów jest na porządku dziennym przy kilku okazjach, w tym jako podziękowanie za gościnność. Czasami dobrze jest również ofiarować prezent partnerowi biznesowemu, ale wymaga delikatności i szacunku dla chińskich tradycji. Nie będąc pewnym, czy prezent jest odpowiedni, należy zasięgnąć rady lub poszukać pomysłów w Internecie. Różne przedmioty symbolizują różne rzeczy w chińskiej kulturze, co oznacza, że czasami prezent wybrany z dobrymi intencjami nie zostanie dobrze przyjęty, bo nie idzie w parze z tradycją i kulturą. Zalecane jest także odwdzięczanie się za prezenty lub wysyłanie wiadomości z podziękowaniami za takowe.

Zaloguj się lub zarejestruj, aby móc komentować.