Znak dnia
rzeczownik
człowiek, istota ludzka
Cytat dnia
" Gdy myślisz, że jesteś mądry- to zapewne jesteś głupi "
Konfucjusz
Najczęściej czytane
-
Trzyletnia susza w prowincji Junnan
Prowincja Junnan to rolniczy rejon w południowo-zachodniej części Chin, w którym od 2010 roku panuje susza, zwana powszechnie „Trzyletnią suszą”. W jej rezultacie ucierpiało prawie prawie 90% upraw trzciny cukrowej (w tym w siedmiu głównych regionach uprawnych – Dehong, Lincang, Baoshanm, Pu’er, Honghe, Xishuangbanna, Yuxi, Wenshan).
Biorąc pod uwagę fakt, że Junnan jest drugim największym w kraju obszarem uprawy trzciny cukrowej, zbiory zostały poważnie dotknięte. Wyhodowanie nowej czciny na nowych plantacjach trwa natomiast dłużej niż jeden sezon.
Trzyletnia susza jest najgorszą suszą od lat 50-tych XX wieku i dotyka ponad pół miliona ludzi i półtorej miliona zwierząt hodowlanych – wszystkich silnie uzależnionych od rolnictwa i regularnych opadów. Ludzie i zwierzęta odczuwają niedobór wody pitnej, a uprawy (w tym główne źródło przychodów prowincji – trzcina cukrowa) więdną. Władze dbają jednak o życie mieszkańców Junnan oraz ich zwierząt i transportują im wodę pitną z odległych terenów. Często jednak ludzie muszą pokonywać nawet 10-kilometrowe odległości aby przynieść wodę dla siebie i dla swoich zwierząt. Na skutek trzyletniej suszy 650 000 hektarów ziemi zostało spalonych przez słońce, a straty w rolnictwie szacuje się już na ponad 2,20 miliardów jenów (353 milionów USD).
Regiony rolnicze są bardzo mocno uzależnione od opadów (głównie w marcu i kwietniu), które w Junnan już dawno nie występowały. Długotrwała susza przyczyniła się także do wyschnięcia wód gruntowych. Mieszkańcy prowincji nie mogą więc uprawiać ziemi, dzięki której byli w stanie wykarmić swoje rodziny i zwierzęta, a ich zapasy żywnościowe spadają. Rok po roku ludzie są zmuszani rezygnować z uprawy poszczególnych roślin, kiedy wysychają wody, którymi do tej pory były nawadniane. Susza w Junnan odbiła się także znacznie na całym przemyśle produkcyjnym i przetwórczym trzciny cukrowej, jako że Junnan jest jednym z głównych obszarów uprawnych trzciny w Chinach.
Kiedy władze uświadomiły sobie daleko idące skutki suszy w Junnan na rolnictwo i produkcję w całym kraju, rozpoczęły budowę nowego rurociągu, który będzie przebiegał przez najważniejsze miasta w prowincji i dostarczał do nich wodę w razie przyszłych susz. A te, zgodnie z przewidywaniami meteorologów, w najbliższym czasie mogą znowu się pojawić. Z ostatnich badań wynika, że poziom opadów w Junnan obniżył się w ostatnich latach o prawie 21%. Przed Trzyletnią Suszą, poziom opadów w prowincji utrzymywał się średnio na poziomie 1100 mm, a w 2011 obniżył się do 869 mm i zgodnie z przewidywaniami w kolejnych latach pozostanie na niezmienionym poziomie. Poza budową rurociągu, państwo zapewnia mieszkańcom pomoc doraźną – wysłało do Junnan zespoły ratownicze, żywność oraz wodę pitną.
Mieszkańcy Junnan nadzieję pokładają również w odwiertach skalnych, które trwają teraz w Shilin – miejscu znanym z Kamiennego Lasu zbudowanego z grupy ostańców skalnych. Formy krasowe kumulują bowiem podziemne wody, które mogłyby okazać się zbawienne dla mieszkańców terenów dotkniętych klęską.
Oprócz tego rząd chiński promuje oszczędzanie wody, realizując projekt, którego ideą jest oszczędzanie wody dzięki stacjom pomp, stawom i kanałom. Od 2010 roku w prowincji zrealizowano ponad 450 000 takich małych projektów. Rząd centralny myśli jednak nad realizacją większych przedsięwzięć, które będą stanowić rozwiązanie najbardziej podstawowego problemu – braku wody i opadów. Ideą przewodnią tego typu przedsięwzięć jest zmiana kierunku pływu głównych rzek (takich jak Jangcy), dzięki czemu możliwe byłoby dostarczanie wody nawet do większych regionów. Rząd, za pośrednictwem sekretarza komitetu komunistycznej Partii Chin z prowincji Junnan, potwierdził że rząd centralny chce w 2012 roku wydać 600 milionów jenów na realizację projektów irygacyjnych i przekierowywania kierunku pływu rzek, które mają rozwiązać problem braku wody w regionie.
Susza trwająca w prowincji Junnan od 2010 roku w znacznym stopniu wpłynęła na populację ludności i zwierząt, oraz odbiła się negatywnie na produkcji trzciny cukrowej w całym kraju. Ludziom i zwierzętom brakuje wody pitnej, a produkcja żywności praktycznie zupełnie ustała. Region przeżywa prawdziwy kryzys humanitarny, dlatego rząd centralny podjął kroki mające na celu ochronę życia ludzi oraz zapobieganie przerw w dostawie wody na wypadek przyszłych suszy. Plany oszczędzania wody oraz odwracania biegu dużych rzek, są także w przygotowaniu i miejmy nadzieję, że zostaną wdrożone na czas aby ocalić mieszkańców Junnan i ich uprawy.
