Znak dnia
rzeczownik
człowiek, istota ludzka
Cytat dnia
" Gdy myślisz, że jesteś mądry- to zapewne jesteś głupi "
Konfucjusz
Najczęściej czytane
-
Chińskie inwestycje w Europie
PricewaterhouseCoopers (PwC), jedna z wiodących globalnych firm świadczących usługi doradcze, opublikowała niedawno raport p.t. "Chińskie umowy – świeże spojrzenie". Wnioski z tego raportu mogą zaskoczyć osoby, które postrzegają gospodarkę chińską stereotypowo - jako miejsce taniej produkcji.
Z raportu wynika bowiem jednoznacznie, że gospodarka chińska staje się naprawdę ważnym graczem w światowej ekonomii, coraz częściej występując jako inwestor. W 2006 roku Chiny miały w Europie 11 dużych inwestycji, a w zeszłym roku - o 50 więcej.
Natomiast trend inwestycji europejskich w Chinach jest dokładnie odwrotny - w przeciągu pięciu lat liczba rocznych inwestycji spadła ze 163 do 125. W pierwszych kwartale bieżącego roku, zapewne z powodu kryzysu w Europie, po raz pierwszy liczba chińskich inwestycji w Europie (32) jest większa od europejskich w Chinach (26), przy czym siedem chińskich inwestycji miało wartość powyżej 1 miliarda euro.
Europa stanowi ważne, ale nie jedyne miejsce chińskich inwestycji. W 2011 r. Chiny dokonały bowiem 183 dużych inwestycji o łącznej wartości 64 miliardów USD. Eksperci zakładają jednak, że za dwa lata liczba chińskich inwestycji w Europie będzie stanowiła połowę ich inwestycji na całym świecie.
Dotychczas w Europie inwestowały przede wszystkim przedsiębiorstwa państwowe. Obecnie zaś powinniśmy przygotować się na falę inwestycyjną prywatnych przedsiębiorców.
Chiny inwestują największe kwoty w sektor energetyczny, górnictwo oraz infrastrukturę, natomiast mniejsze inwestycje dotyczą produkcji przemysłowej, telekomunikacji, a także nowoczesnych technologii.
Głównym miejscem inwestycji ChRL wciąż pozostają Niemcy, Francja i Wielka Brytania. Niemniej obserwuje się malejące zainteresowanie inwestycjami w Europie Zachodniej na rzecz Europy Środkowo-Wschodniej. W ciągu ostatnich dwóch lat inwestycje w naszym rejonie to zaledwie nieco ponad 8% wszystkich inwestycji.
Jednak po swojej zeszłorocznej wizycie w Pekinie Prezydent Polski Bronisław Komorowski spodziewa się, że od 2015 roku inwestycje chińskie w Polsce wyniosą minimum 400 milionów euro rocznie.
